Aký bol Dalajláma na SR v 2016

Ako väčšina z nás zaregistrovala, Dalajláma, oficiálne Jeho svätosť 14. Dalajláma, svetská a duchovná hlava Tibetu, nás poctil svojou návštevou Bratislavy 16.10.2016. Na Slovensku bol už druhýkrát, prvýkrát v roku 2000. (Pozrite si toto foto, pravdepodobne vtedajšie, náš Pán prezident s Dalajlámom 🙂 )

Túto akciu som si spolu s pár známymi (čau Kate, Miška a ostatní) nenechal ujsť. Jedinečná príležitosť, ktovie či ešte bude taká možnosť.

Kto je vôbec ten Dalajláma?

Zaujímavá otázka, keď sa nad tým zamyslím. Moje vnímanie jeho osobnosti bolo kedysi dosť neurčité. Niečo vágne, nevedel som si ho poriadne zaradiť. Poznal som to meno. I keď som bol dosť mladý na porozumenie hlbších súvislostí, kdesi som rozumel, že táto osoba je z nejakého dôvodu pre ľudstvo dôležitá.

Pamätám si, že išla z neho vždy akási dobrotivosť, dobrota, ani to neviem poriadne opísať. Mal auru „duchovna“ okolo seba a hlbokého porozumenia. Akoby vedel niečo viac, niečo hlbšie ako ostatní a predsa to nedával silácky a poučne najavo.

Ďalšiu osobu podobného rázu som vnímal v Pápežovi a Dalajláma mi vtedy prišiel ako ten „ich Pápež“ (hoci som ani nevedel, kto boli tí oni vtedy… 🙂 ).

Nedávno sa mi povedomie o Dalajlámovi dosť dotvorilo, keď som sa dostal k východným učeniam (Prananadi) a trocha nazrel pod poklop. Už chápem akési súvislosti, možno kúsok viac. Teraz som Dalajlámu konečne mal možnosť vidieť a stretnúť sa s jeho hlásaním, hurá.

Dojmy

Už pred vstupom do haly NTC bolo okolo veľa ľudí, hlavne veľa národností. Nie len európania, ale aj ľudia z ďalekého východu, Nepálu, niekoľko Američanov.

Po vstupe dnu ma hneď ovinula atmosféra. Ten pokoj, kľud. Aj keď tam bolo niekoľko tisíc ľudí, vôbec to tak nepôsobilo. Pokojne si hľadali miesta na sedenie, usádzali sa, zdravili sa. K tomu jemná hudba, prítmie a v ovzduší očakávanie niečoho jedinečného, tajomného, vznešeného, až magického.

Okolo môjho miesta sedelo znova veľa zahraničných ľudí, obďaleč známi z Maďarska, celkovo ich tam bolo neúrekom. Ďalej Rakúšania, Poliaci, Briti, úplne hocikto. Bolo mi jasné, že si túto príležitosť tiež nechcú nechať ujsť a uvedomovali si vzácnosť jeho návštevy.

Prednáška

dalajlama bratislava slovakia 2016

A asi prvá vec, čo mi napadla, keď som Dalajlámu prvýkrát počul prehovoriť, bola, že už viem podľa koho stvárnil George Lucas Yodu z Hviezdnych vojen. 🙂

Dalajláma má 81 rokov a rozprával hádam 2-2,5 hodiny, neskôr odpovedal na otázky. Avšak, najmä bol bezprostredný a smial sa. Vedel si spraviť zo seba srandu a udržoval si určitý nadhľad – nebral sa príliš vážne. Pokora z neho sálala a bolo naozaj cítiť, že je duchovným vodcom. Bezpochyby.

Z jeho myšlienok išla ľudskosť, prízvukoval lásku, toleranciu, súcit a morálnosť. S čim som sa naozaj stotožňoval bolo, že vidí hlbšie ako len materializmus a povrchnosť. Chápe, že existujú hlbšie súvislosti činov a udalostí, z čoho by si mohlo brať príklad veľmi veľa ľudí pri moci, politikov, biznismenov.

So mnou tieto myšlienky rezonovali, pretože sú pre mňa normálne a prirodzené. Kdesi chápem, že každý náš čin má určité následky a vnútorne cítim kompas, ktorý mi naznačí čo áno čo nie. Preto ťažko sledujem, ako môžu niektorí ľudia robiť to, čo robia. Ale je to ich cesta.

V sále sa stretlo množstvo rovnako mysliacich ľudí, čo dáva nádej, že tam vonku ešte existujú osoby s morálnymi hodnotami. Silný moment nastal, keď sa jedna dievčina rozplakala pri prihováraní sa k Dalajlámovi ohľadom situácie, aká vládne momentálne v spoločnosti celkovo. Už nevládala vnímať tú krutosť, nemorálnosť a násilie. Wow, prejav ľudskosti a „slabosti“, ktorí sa v dnešnej dobe bohužial nenosí…

Ďalej sa na prednáške Dalajláma venoval témam ako harmónia, hľadanie vnútorného pokoja a osobného šťastia, nádej a lepšie ľudstvo. Vzhľadom na situáciu v spoločnosti a vo svete prízvukoval hľadanie odpovedí na problémy, čo je zodpovednosťou každého z nás práve prostredníctvom spomínaných hodnôt.

Pokiaľ ste sa ešte s Dalajlámovými hlásaním ešte nestretli, prečítajte si pár mojich poznámok z prednášky. Snáď poslúžia na aké také zoznámenie sa.

Zápisky z prednášky

roman-b-dalajlama-2016-bratislava-slovakiaVšetko je citovanie Dalajlámu:

„Kto som? Som v prvom rade jeden človek zo 7 miliárd ľudí na Zemi.”

„Každý zo 7 miliárd ľudí na svete chce šťastie (happiness). Máme na to právo.“

„Každý jeden človek má zodpovednosť vytvoriť šťastie a lepšie ľudstvo.

„A vyvíjať úsilie na podporu harmónie na základe piatich dôležitých hodnôt – odpustenie, tolerancia, spokojnosť, súcit a láska.“

„Pocit súcitu je dôležitý pre šťastie a vlastné zdravie.“

„Láska sa dá rozdeliť na

  1. Zaujatú / neobjektívnu – taká, ktorú pociťujeme voči blízkym. Súcit vedie k pripútaniu sa k osobám z nie patričnej pohnútky či príčiny. Nevie sa stať nekonečným a vyplýva z emócii.
  2. Nezaujatá / objektívna – vytvorená z príčiny, vedomá, dá sa preniesť na druhé osoby a kultivovať meditáciou.“

„Mantry sú dobré, ale nie sú dostatočné. Dá sa niečo odriekať aj 10 tisíc krát, ale to nestačí. Treba používať analýzu, analytickú meditáciu, ľudskú inteligenciu, aby sme sa zbavili deštruktívnych negatívnych emócii.“

„Spôsob ako potláčať násilné náboženské prejavy je TOLERANCIA.“

„Problém           

– viem vyriešiť, zvládnem

– nie je v mojich silách, nestresujem sa“

„Školský systém je zameraný na materiálno a nie je adekvátny. Súčasná generácia politikov bola ním vychovaná a naučená, preto im ide o zarobenie peňazí. Nejde im o vnútorný svet, hodnoty, morálne princípy.

„Školstvo teda potrebuje vedomé dlhodobé úsilie na zameranie sa na Súcit. Cez vzdelanie sa musíme snažiť vytvoriť a povzbudiť Súcit. Pretože kto vytvoril problém nemorálnosti politikov a ľudí pri moci? Človek? Politik? Modlenie sa nestačí, vyriešiť ho môže jedine človek, nie boh.“

„Minulosť je minulosť, ale nová generácia keď začne teraz, za 20-30 rokov sa veľa vie zmeniť. Je jej zodpovednosťou sústrediť úsilie na vytvorenie holistického vzdelávania.“

Spomenuté vety sú trocha vytrhnuté z kontextu a možno ťažšie sa im rozumie. Bolo to pár vecí, ktoré som si stihol zapísať, no na načrtnutie to myslím stačí.

Ucelené Dalajlámove myšlienky môžete nájsť v jednej z jeho kníh Ako byť šťastný (napísaná v spolupráci s americkým psychológom H. C. Cutlerom), ktorá je čitateľmi najobľúbenejšia a práve ju čítam aj ja.

Knihu Ako byť šťastný nájdete kliknutím na tento odkaz.

Som šťastný, že som mohol Dalajlámu vidieť na vlastné oči. Je to velikánska osobnosť a duchovný vodca, ktorého Svet v tejto dobe napriek jeho veku stále naozaj potrebuje. Dúfam, že ešte pár (desiatok) rokov pobudne medzi nami a bude naďalej šíriť ľudskosť a dobro.

Moju 6-ročnú cestu z opakovaných vyhorení, depresií a z hranice života som spísal do ebooku.

Obsahuje uvedomenia, kroky, poznatky a terapiu, ktorá mi zachránila život.

Viac info o ebooku

Podobné články

Vložiť komentár