Antidepresíva vs. psychoterapia – 2. časť

V tomto článku nadväzujem na predchádzajúcu časť 1, kde som spomenul antidepresíva, skúsenosti s nimi a ich rozdiely od (psycho) terapie, a aj hlboké dôvody depresie. V časti 3 spomínam tému zodpovednosti. V tejto časti 2 sa budem venovať (psycho) terapii všeobecnejšie.

Hlavné rozdiely a charakteristiky – (psycho) terapia:

  • Účinná terapia má dlhodobý efekt, pokojne aj na celý život (na rozdiel od antidepresív, ktoré treba užívať, aby efekt pretrvával).
  • Účinná terapia má schopnosť riešiť aj pravé dôvody depresie, vyhorenia – hlboké emocionálne bloky a presvedčenia – a vie pomôcť postupne získať naspäť vnútornú slobodu (spomínal som ich v časti 1).
  • Nevýhodou terapie je to, že je to aktivita, ktorú si treba na sebe odpracovať – vyžaduje si vyvinúť vlastné úsilie, nečakať, že ju niekto (lekári) alebo niečo (lieky, antidepresíva) za mňa urobí, a prevziať zodpovednosť za môj život plne do rúk.
  • Terapia môže byť v danej chvíli nepríjemná – vyžaduje si vŕtanie sa vo vlastnom vnútri a konfrontáciu vnútorného nákladu (uložených neprecítených emócii), ktorú väčšinou odkladáme celý život, až pokým sa stane niečo vážne…
  • Stojí ale chvíľkový nekomfort pri niekoľkých hodinách terapie za zmenu k lepšiemu pokojne na celý život?
  • Samozrejme nie je terapia ako terapia, zažil som aj nie  neúčinné terapie a aj veľmi účinnú terapiu – bola to Terapia Cesta, ktorá mi zachránila život.
  • Terapia nevyhnutne neznamená iba rozhovor so psychológom. Môže ale nemusí. Existuje pomerne veľa metód, terapii, ktoré sa zaoberajú vnútrom, psychikou človeka.

Antidepresíva ako barla pri zlomenine

V prenesenom význame si môžeme predstaviť antidepresíva ako barle, ktoré používame pri zlomenej nohe. Barle nám umožňujú obmedzene sa hýbať, aj keď by sme bez nich chodiť nevedeli. Pri zlomenine dostaneme väčšinou sadru alebo dlahu, ktorá zabezpečuje správne zrastenie a zahojenie kosti – hlavného dôvodu, prečo nevieme chodiť.

Vieme, že (ťažšia) zlomenina sa správne zrastie, tak aby ste nemali dlhodobé problémy, len pomocou sadry / dlahy. Niečo podobné sa podľa mňa dá tvrdiť aj o depresii a terapii. Z mojej vlastnej skúsenosti a skúsenosti mojich klientov viem, že depresia sa dá dlhodobo vyriešiť pomocou terapie. Bez terapie sú to krátkodobé riešenia, ktoré väčšinou končia užívaním antidepresív nie len mesiace, ale aj roky.

Otázka:

Chodili by ste radšej celý život s barlami a boli na nich závislí a zároveň vyhýbali by ste sa sádre, ktorá by vám zlomeninu správne zahojila?

Pretože z mojich skúseností užívať antidepresíva bez psychoterapie je ako chodiť s barlami pri zlomenej nohe bez sadry s očakávaním, že zlomenina sa dobre zrastie tak, aby v budúcnosti nespôsobovala problémy.

Najväčší rozdiel ale je samozrejme ten, že kým sadra pôsobí pasívne a my nič nepotrebujeme vedome robiť, psychoterapia si vyžaduje našu aktivitu – my musíme vyvinúť úsilie a aktívne si vyriešiť problémy v našom vnútri (o nich som písal v 1. časti alebo v mojom ebooku).

Problémov s hľadaním vhodnej terapie je viacero:

  • Nevieme za kým máme ísť (terapeut, psychológ, kto?)
  • Nemáme dôveru k psychológom
  • Nevieme kde hľadať iné alternatívy, alebo je príliš veľký výber
  • Nemáme v depresii energiu na hľadanie
  • Nepoznáme vhodnú terapiu
  • Bojíme sa, či terapia bude fungovať
  • Neveríme, že terapia bude fungovať

Rozumiem týmto obavám

Aj ja som ich mal. Kedysi som si myslel, že na všetko stačia lieky a ostatné sa vyrieši samo. Potom sa mi depresia zopakovala a pochopil som, že potrebujem niečo hlbšie, pravdivé a s dlhotrvajúcim účinkom – nielen pokiaľ užívam antidepresíva.

Niečo, vďaka čomu budem schopný konečne po takmer 30-tich rokoch života preniknúť k úplnej najhlbšej pravde. A vnútorne sa oslobodím. Pretože na úplnej hranici života v druhej depresii som zistil, že chcem len (až) jedno – získať vnútornú slobodu. A to sa mi podarilo vďaka Terapii cesta. Ináč by som tu už nebol.

Na mojej ceste som zažil hlboké zážitky a pochopil som, že naše zdravie a vnútorná pohoda nie sú odkázané IBA na lieky, aj navzdory tomu, čo možno káže dnešná medicína. Doplniť užívanie liekov o terapiu vám môže zachrániť roky utrpenia (nehovoriac o zdraví a slobode). Ak to nie je dostatočný dôvod, tak neviem, čo je. Naše telo má veľký potenciál a veľmi účinné vnútorné mechanizmy, ako sa vyrovnať aj s najťažšími situáciami (aj spätne), len k nim potrebujete znova preniknúť.

Ak aj vy ste už na pokraji, alebo jednoducho si prajete získať hlbšie dlhodobejšie zdravie a nechcete byť závislí na rôznych typoch liekov do konca života, mám pre vás moje skúsenosti a kroky, ktoré som spísal do ebooku a ktoré mi priniesli zdravie. Spomínam v ňom aj pre mňa najúčinnejšiu terapiu, ktorá ma dostala z úplných hlbín života a aj terapeutov, ktorí ju praktizujú.

Moju 6-ročnú cestu z opakovaných vyhorení, depresií a z hranice života som spísal do ebooku.

Obsahuje uvedomenia, kroky, poznatky a terapiu, ktorá mi zachránila život.

Viac info o ebooku

Podobné články

4 komentáre k “Antidepresíva vs. psychoterapia – 2. časť”

Vložiť komentár